Adam 'Taisum' Musiatewicz Adam 'Taisum' Musiatewicz 06.10.2020
Kategorie:
Skomentuj: 0

Wariacja w temacie: BURIACJA

czyli Azja, kawa i korporacje.

Co jakiś czas na "fejsie" pada sakramentalne pytanie:

Jestem w mieście takim a takim! Jakaś dobra kawka? Ktoś, coś?

No i padają propozycje! I tylko wędrować od kawiarni do kawiarni :-) Dzisiaj na blogu drobna porada, gdybyście przypadkiem znaleźli się kiedyś w BURIACJI to szukajcie lokali które mają w nazwie słowo - позная. To podobno po buriacku kafejka

kawiarnia w Buriacji

Jak już znajdziecie kawiarnię i zaczniecie się rozkoszować podaną kawą ... STOP! Zacznijmy od początku, czyli gdzie jest Buriacja? Rzut oka na mapę:

mapa buriacji

i juz wiemy mniej więcej gdzie jesteśmy. Daleko w Azji nad jeziorem Bajkał graniczy wewnętrznie z obwodem irkuckim i Krajem zabajkalskim. Granice państwowe z Mongolią. Jak zapewne się domyślacie w Buriacji zamieszkują Buriaci. Lud zaliczający się do rodziny mongolskiej. Co prawda buriaci stanowia już tylko 25% ludności i wszehobecna jest tu raczej kultura rosyjska ale zachował się nadal język buriacki, choć używający cyrylicy, kompletnie inny niż rosyjski. кафе = позная. Kto chciałby się pouczyć, link do internetowego kursu tutaj.

Buriacja to autonomiczna republika która wchodzi w skład Federacji Rosyjskiej. W języku buriackim nazwa brzmi Буряад Улас, po rosyjsku Республика Бурятия. Jest to kraj w większości górzysty, zawierajacy w swoich granicach aż 60% lini brzegowej jeziora Bajkał. Co jednak ma wspólnego z kawą? Otóz moi szanowni czytelnicy są to POCZTOWE ZNACZKI. Zanim jednak przejdziemy do sedna jeszcze jedno wyjaśnienie.

Co to są tzw. CINDERELLA STAMPS! W filatelistyce jest to termin określający dowolne wydawnictwo, wypuszczone w obieg przez niepocztowe organizacje i przeznaczone do naklejania na listy. Po polsku nazywa się je NALEPKA NIEPOCZTOWA. Często przyjmują one formę znaczków pocztowych lub zwykłych naklejek i sł€żą tszeroko pojętej propagandzie. Wiem, wiem nie jest to pozytywnie kojarzące się słowo, ale tutaj chodzi raczej o wszelkie sposoby upamiętnienia czy rozpropagowania wydarzeń. Czasem używane jako nośniki reklamy.

I właśnie tutaj dochodzimy do clou tematu, prezentuję Wam pozycję w mojej kolekcji znaczków kawowych: serię z BURIACJI

znaczki

oraz garść informacji statystycznych:

typ wydawnictwa : nalepka niepocztowa (Cinderella stamp)

kraj: Federacja Rosyjska Buriacja

autor projektów znaczków: nieznany
liczba znaczków: 5
wartość: 30 ₽ (rubli rosyjskich)
nakład: nieznany
technika druku: offset
format znaczków: 30 x 50 mm
papier: błyszczący
arkusz sprzedażny: bloczek 5 znaczków
data wprowadzenia do obiegu: 2006r.

Tematyka kawowa w wydaniu korporacyjnym. Co ciekawe znaczki te zostały wydane NIELEGALNIE, bez autoryzacji instytucji pocztowej i jako takie nie mają wartości pocztowej. Cóż bardziej to trzeba traktować jako formę reklamy niż znaczka. Przyznacie jednak iż jest to pomysłowa forma zachwalania swoich produktów przez jakiegoś lokalnego dystrybutora. W mojej kolekcji jeszcze wiele okazów, na przykład znaczek liczący sobie juz ponad 100 lat. Do następnego postu!

Lista komentarzy (0)
Dodaj komentarz