Adam 'Taisum' Musiatewicz Adam 'Taisum' Musiatewicz 23.06.2020
Kategorie: Ja
Skomentuj: 3

Historia Świata wg Trzech Filiżanek

Czyli po co, kiedy i o czym jest ten blog?

Trzy Filiżanki, Trzy Królowe napojów! co tak naprawdę o nich wiemy?

FILIŻANKA PIERWSZA - HERBATA

Najstarsza z filiżanek, pierwsze wzmianki pisane o napoju pojawiły się już w X wieku p.n.e., choć używano jej liści także do ówczesnych "sałatek". Pochodzi z Chin. wg danych statystycznych w 2019 roku wypito na świecie 281 BILIONÓW litrów herbaty. źródło

FILIŻANKA DRUGA - CZEKOLADA

Drzewo kakaowca pochodzi z terenów od dzisiejszejszego Meksyku po Wenezuelę. Najstarsze ślady kakao jako pokarmu pochodzą z około 3400 lat p.n.e. z  Jako napój używana była u Majów i Azteków i to dopiero około XIV wieku n.e. Wielkość konsumpcji jest trudna do określenia z powodu występowania w trzech postaciach. Czekolady pitnej, czekolady w tabliczce i napoju zwanego kakao. 

FILIŻANKA TRZECIA - KAWA

Choć jako roślina jadalna znana jest już w 1 wieku p.n.e. to jako napój pojawia się w historii dopiero w XVI wieku. Jest więc najmłodszą filiżanką. Jej spożycie wg danych ICO (International Coffee Organization) wyniosło około 164,5 miliarda 60 kilogramowych worków. Daje to w przybliżeniu około 40 bilionów filiżanek. Uśredniając rozmiar filiżanki do 250 ml to rocznie wypija się na świecie 10 BILIONÓW litrów.

To tylko krótkie wzmianki. Jeżeli jednak, chcielibyście sie dowiedzieć więcej o tych trzech napojach. Zarówno profesjonalnych informacji i testów jak też i tego jak przenikają one nasze codzienne życie. Jak wpłynęły na historię świata i inne elementy kultury, to własnie tutaj będę się starał podzielić z wami moją pasją.

Zapraszam do czytania!

Adam Musiatewicz

Lista komentarzy (3)
"Trzy Królowe napojów" ujęte w punkt!
23.06.2020, Magda Odpowiedz
To prawda!
19.08.2020, Piotrek
Zachęcający wstęp, czekam na kolejne posty
23.06.2020, Irena Odpowiedz
Bardzo fajny artykuł :)
23.06.2020, Piotr
Tak zgadzam się!
09.07.2020, Kasia Odpowiedz
Dodaj komentarz