Adam 'Taisum' Musiatewicz Adam 'Taisum' Musiatewicz 30.06.2020
Kategorie: Dookoła świata
Skomentuj: 0

Witajcie w Brazylii

Brazylia to niekwestionowany światowy lider w uprawie i produkcji kawy. Kawowa kultura przenika nas w tym kraju na każdym kroku.

Jeżeli wybieracie się do Brazylii i chcecie poznać lokalne klimaty wałęsając się po małych knajpkach nie zdziwcie się kiedy zostaniecie przywitani od progu pytaniem „quer um cafezinho?” (chcesz cafezinho?). I kolejna uwaga, to jest pytanie retoryczne, przecież oczywistym jest że chcecie. Po chwili a czasem nawet bez wstępnego pytania pojawi się przed wami parująca, gorąca filiżanka cafezinho.

Cafezinho, cóż znaczy owo słowo. Po prostu mała czarna kawa jednak w Brazylii jest ono synonimem tytułowego pozdrowienia, "witaj w Brazylii przyjacielu", podawana jest na przywitanie, na przerwę w rozmowach biznesowych, na spotkaniach z rodziną czy przyjaciółmi.

Jaki jest klasyczny przepis na cafezinho, oto on:

Na filiżankę wody użyj czubatej łyżki DOBREJ kawy mielonej tak jak na espresso. Jeżeli chcesz dodaj cukier do smaku. Będziesz potrzebować garnuszka i bawełnianego filtra, którego będziesz używać WYŁĄCZNIE do robienia cafezinho. Dodaj wodę do garnka, dodaj cukier, podgrzej i rozpuść. Doprowadź do wrzenia na średnim ogniu. Gdy woda i cukier się zagotują, dodaj kawę, dobrze wymieszaj i natychmiast zdejmij z ognia.

Następną rzeczą, którą wykorzystasz to tradycyjny bawełniany filtr. Jeśli nie masz, użyj filtra papierowego. Wlej cafezinho przez filtr do małej filiżanki.

Istnieje wiele wariacji dla tego sposobu zaparzania cafezinho i wiele dodatków jakie możesz użyć. Na ten przykład dolej do przygotowanej tradycyjnie cafezinho, tradycyjną cachaça, mleko skondensowane i piankę mleczną. I nazwij ją Garrincha. Dlaczego Garrincha, o tym w innym poście.

Lista komentarzy (0)
Dodaj komentarz